SNEWGA TOURNAMENT CHAMPIONS

INDIVIDUAL CHAMPION back to top
YearChampion, Club Low Net, Club Host Club
2019Mercedese Large, RockledgeDebbie Johnson, OronoqueFairchild Wheeler-Black Course
2018Jen Holland, Lyman Orchards Darlene Tranquilli, Great RiverRockledge
2017Jen Holland, Lyman Orchards Lisa Lavoie, Stanley Tumble Brook
2016Lisa Fern-Boros, Fairchild Wheeler Sheila Allen, Timberlin Hunter
2015Lisa Fern-Boros, Fairchild WheelerJennifer Burrill, RockledgeStanley
2014Jen Holland, Lyman Orchards Carole Oat, Stanley Fairview Farms
2013Jen Holland, Lyman OrchardsLisa Lavoie, StanleyIndian Hill
2012Linda Lyons, TimberlinMary Mesek, BlackledgeCedar Knob
2011Linda Lyons, TimberlinTania Stenberg, East Mtn.Smith Richardson
2010Debbie Johnson, Sterling FarmsNicole Coffey, PequabuckLyman Orchards
2009Jen Tierney, Richter ParkCarole Oat, StanleyPequabuck GC
2008Jen Tierney, Richter ParkJennifer Burrill, RockledgeRockledge
2007Linda Lyons, TimberlinPam Zanetto, TorringtonSimsbury Farms
2006Debbie Johnson, Sterling FarmsPaula Cloud, SimsburyGrassy Hill
2005Daria Cummings, Tashua KnollsJo Rasmussen, Smith-Richard.Whitney Farms
2004Lisa Fern-Boros, Fairchild WheelerMary Bachinsky, TraditionsTimberlin
2003Linda Lyons, TimberlinTania Stenberg, East Mtn.Cedar Knob
2002Jen Holland, Lyman OrchardsDaria Cummings, Tashua KnollsTallwood
2001Mary Beth Curtis, BlackledgeTania Stenberg, East Mtn.Blackledge
2000Jen Holland, Lyman Orchards Timberlin
1999Jen Holland, Lyman Orchards
1998Kara Foulk, Richter Park
1997Nancy Wolcott, Candlewood
1996Ayumi Kaizumi, Rye
1995Wendy Cimoch, Tallwood
1994Donna Harris, Bel Compo
1993Rita Cooney, Smith Richardson
1992Donna Perkins, Fairchild Wheeler
1991Donna Perkins, Fairchild Wheeler
1990Donna Perkins, Fairchild Wheeler
1989Nicole Damarjian, Tallwood
1988Nicole Damarjian, Tallwood
1987Nicole Damarjian, Tallwood
1986Nicole Damarjian, Tallwood
1985Lorraine Paquette, Fairchild Wheeler
1984Diane Mori, Sterling Farms
SENIOR CHAMPIONback to top
YearChampionLow Net Host Club
2019Jen HollandLeslie HarrisonBlackledge CC - Anderson Glen course
2018Jen HollandMercedese LargeWatertown
2017Jen HollandJenny BurrillGreat River
2016Carole OatSandy FisetteTimberlin
2015Carole OatMarilyn PearsonRockledge
2014Mercedese LargeLeslie Harrison Heritage Village
2013Carole OatMarilyn Rowe Whitney Farms
2012Linda LyonsRenee GuilmetteWethersfield
2011Joyce CurranKaia JamesTashua Knolls
2010Nancy WalkerJane SanfordCedar Knob
2009Myra MacmillanMarilyn Rowe Grassy Hill
2008Myra MacmillanGale LemieuxTallwood
2007Debbie JamgochianNancy BarryRolling Meadows
2006Mary MesekKathy Collier MCTashua Knolls
2005Peg MimnoTania StenbergGriffith Harris
2004Bobbie TorrisonPaula CloudTorrington CC
2003Jean SemeraroBeth RotkoRichter Park
2002Peg MimnoGinny WillettsWhitney Farms
2001Sue SawyerBeth RotkoCedar Knob
2000Barbara DuncanGinny Willetts Hunter
1999Judy StaknisBetsy NazzarioPequabuck
1998Jin KimJudy StaknisTimberlin
1997Kathy LedererRegina Black Bruce
1996Judy StaknisPriscilla SwansonBlackledge
1995Judy StaknisCarol BlanchardStanley
1994Janet LindellBeth RotkoRockledge
1993Ronnie LustigJackie WeisenbergPortland
1992Coralee ReicheltJackie WeisenbergBlackledge
1991Barbara TuzesZel FinkenstadtSkungamaug
1990Billie DuvalLoretta PaulRockledge
1989Barbara Tuzes Judy KrevolinSimsbury
1988Toby Schuman Doris ContessaRockledge
1987Barbara Tuzes Hope KeiferIndian Hill
1986Barbara TuzesJackie FiedlerBruce
1985Lorraine PaquetteJoyce Jones Sterling Farms
1984Dot VictorMary Ellen WittnebertLongshore
1983Billie DuvalShirley GreensletKeney
1982Jan LegrowKitty HirschbergPequabuck
1981Ann Bridgman E. RicardinoElmridge
1980A. SchwartzL. EvansTunxis
1979Ann BridgmanBarbara BruceHubbard Heights
1978K. OlsavskyM. MerrillPine Hill
1977Barbara BruceFlo HarriganEast Mountain
1976M. RowanTerry McCaughern Timberlin
SUPER SENIOR CHAMPION back to top
YearChampionLow Net Host Club
2019Myra MacmillanKathleen DavidsonLongshore
2018Pam DimockSheridan MooreTashua Knolls
2017Liz WilsonPam DimockRolling Meadows
2016Charlotte AckermanLorraine PettolaFairview Farm
2015Charlotte AckermanLorraine PettolaOak Hills
2014Charlotte AckermanLorraine PettolaTraditions
2013Charlotte AckermanNancy Riggott H. Smith Richardson
2012Charlotte AckermanJanet DeBiaseRolling Meadows
2011Lorraine PettolaJudy TattarGriffith E. Harris
2010Linda TrefnyJudy MeshkinTradition at Wallingford
2009Nancy LeonardiDonna CourchaineTimberlin
2008Beth RotkoCarol HansenHunter
2007Beth RotkoBetty HoldenBlackledge
2006Jan WesselsLinda HalabyKeney Links
2005Betty HoldenEloise MullerSleeping Giant
2004Coralee ReicheltBarbara RaisnerTradition at Wallingford
2003Mary PattaciniGinnie PreussBlackledge
2002Olta PottsGinnie PreussFarmingbury Hills
2001Olta PottsB. BanksFairchild Wheeler
2000Coralee ReicheltGinnie PreussBlue Fox Run
1999Joan KostacopoulosGert Balamaci Lyman Orchards
1998Florence RamseyJean ZarickBlue Fox Run
1997Barbara TuzesGrace Palermo Laurel View
1996Kit Olsavsky --Simsbury Farms
1995Ergie DerricoCorinne TrebbeTallwood
1994Billie Duval--Rye
1993Billie DuvalVirginia ManelevilleShennecosset
1992Julie FournierEvie AbelEast Hartford
1991Kit OlsavskyNancy O'BrienTallwood
1990Joan StoneMarie AielloBel Compo
1989Ginny HuckelLee ConfortiTallwood
1988Ann Bridgman Rita Burke Hubbard
1987Terry SmalacFlo TironeTashua Knolls
1986Kit OlsavskyBarbara PerkinsSkungamaug
1985Dot RoePauline SimmonsLaurel View
1984Julie FournierFlo TironeTunxis
1983Dar LuckinbilJan RossSmith Richardson
1982Julie FournierRuth RogolPequabuck
1981Terry McCaughern Nonie CheesbroElmridge
1980Julie FournierAnn ResnickTunxis
LEGEND CHAMPION back to top
YearChampionLow Net Host Club
2019Lorraine PettolaStevie WebberLongshore
2018Donna CubelliWeis RuinenTashua Knolls
2017Judith MeshkenKatie HosfeltRolling Meadows
2016Beth RotkoAnn Ross Fairview Farm
2015Ann RossAlice HoncharikOak Hills
2014Judith MeshkenKatie HosfeltTraditions
2013Gloria GreenwaldKatie HosfeltH. Smith Richardson
2012Judith MeshkenKay LindemanRolling Meadows
2011Judith MeshkenLynn MottoleseGriffith E. Harris
2010Coralee ReicheltJoy BrewsterTradition at Wallingford
2009Betty HoldenBetty SennettTimberlin
2008Marie AielloJoan CuttingHunter
2007Mary PattaciniBetty HewittBlackledge
2006Jane RackliffeEvelyn AmicoKeney Links
2005Coralee ReicheltBarbara DiGiacomoSleeping Giant
2004Judy K. KrevolinTina MikolowskyTradition at Wallingford
2003Marie AielloTina MikolowskyBlackledge
2002Marie AielloVirginia HicockFarmingbury Hills
2001Marie AielloA. Boehm Fairchild Wheeler
2000Ergie Derrico & Mary VosKay Lindeman Blue Fox Run
1999Kay LindemanMary MurrayLyman Orchards
1998Kit OlsavskyDottie SiwakskiBlue Fox Run
1997Grace Palermo June McCarthyLaurel View
MEMBER-MEMBER CHAMPION back to top
Year Host ClubLow GrossLow Net
2019Wallingford CCCarole Oat and Lisa LavoieMaureen Mellekey and Terry Hoffman
2018CentennialCarole Oat & Lisa LavoieRobin Schemansky & Sandy Fisette
2017Ellington RidgeDebbie Johnson & Jen HollandCarole Oat & Lisa Lavoie
2016WatertownDebbie Johnson & Jen HollandClaudia Fitzsenry & Sharon Stone
2015River OaksDebbie Johnson & Jen HollandMary Boylan & Patti Struna
2014The RanchDebbie Johnson & Jen HollandArleen Peronto & Donna DiMauro
2013Mohegan Sun CC PautipaugCindy Hedge & Linda LyonsJudy Staknis & Debbie Owens
2012CentennialCindy Hedge & Linda LyonsMary Hippman & Kathy Shea
2011Tumble BrookCarole Oat & Lisa LavoieDianne Trueb & Jeri Wasielewski
2010Gillette RidgeCindy Hedge & Linda LyonsCindy Hedge & Linda Lyons
2009Lake of IslesKathy Boucher & Jen TierneyChet Mrazik & Trisha Crowley
2008The RanchPam Dimock & Patty ReillyMariel Albee & Leslie Pitiger
2007TimberlinCindy Hedge & Linda LyonsCarole Oat & Lisa Lavoie
MEMORIAL CHAMPION back to top
YearChampion
* Starting 2001, Champion
is the Low Net Team
Low GrossHost Club
2019TimberlinH. Smith RichardsonOak Hills Park
2018BlackledgeTimberlinOronoque CC
2017Hunter #1Rolling Meadows #1Tradition at Wallingford
2016Sterling Farms #1H. Smith Richardson #1Sterling Farms
2015Manchester CCFox HopyardCedar Knob
2014Grassy HillBlackledgeWestern Hills
2013Woodbridge CCBlackledge #3Simsbury Farms
2012TimberlinStanley #2Hunter
2011Hunter #2Rolling MeadowsTallwood
2010Sterling FarmsTimberlinStanley
2009Fairchild WheelerTimberlinFairchild Wheeler
2008Grassy HillTimberlinSmith Richardson
2007Timberlin #2Sterling FarmsLaurel View
2006Grassy HillTimberlin #1Cedar Knob
2005Orange HillsGrassy HillBlackledge
2004Grassy HillThe TraditionShennecossett
2003StanleyGrassy HillTashua Knolls
2002TimberlinGrassy Hill #1Grassy Hill
2001Blue Fox RunStanley #1Stanley
Prior to 2001, the Champion was the Low Gross Team listed belowThe teams listed below are the Low Net Teams for those years
2000Shennecossett Tashua Knolls #3Grassy Hill
1999Grassy HillHunterSimsbury Farms
1998Blackledge #2Grassy Hill #1Blackledge
1997BlackledgeGrassy HillH. Smith Richardson
1996Grassy HillWhitney FarmsCedar Knob
1995Grassy HillRockledgeWhitney Farms
1994Bel CompoHunter #1Grassy Hill
1993Tashua Knolls #1Tashua Knolls #2Skungamaug
1992Whitney Farms #1Whitney Farms #3Hunter
TEAM DAY CHAMPION back to top
YearChampion Low Net (1984-present) /
Individ. Low Gross (1983 & earlier)
Host Club
2019Sterling FarmsHunter #3Stanley - White/Red course
2018RockledgeFairchild WheelerH. Smith Richardson
2017RockledgeSimbury Farms, #2Simsbury Farms
2016RockledgeBlackledge #5Blackledge
2015Sterling FarmsRockledgeManchester CC
2014Sterling FarmsChippaneeChippanee
2013RockledgeStanley Wallingford CC
2012TimberlinSimsbury FarmsFairview Farm
2011RockledgeGrassy HillRolling Meadows
2010TimberlinRockledgeRockledge
2009Richter ParkStanleySimsbury Farms
2008Timberlin #1Simsbury FarmsCedar Knob
2007Sterling FarmsFox HopyardFairchild Wheeler
2006TimberlinStanleyLyman Orchards
2005Richter ParkTraditions-WallingfordRichter Park
2004Sterling FarmsTimberlinHunter
2003Sterling FarmsGrassy HillWhitney Farms
2002BlackledgeTimberlinSimsbury Farms
2001BlackledgeStanleyTashua Knolls
2000Sterling FarmsSterling Farms Richter Park
1999Sterling FarmsN/AFairchild Wheeler
1998Richter ParkN/AOak Hills
1997Sterling FarmsN/AStanley
1996Richter ParkN/A Hubbard Heights
1995Richter ParkN/AHunter
1994Tashua KnollsN/ATimberlin
1993Smith RichardsonN/ATashua Knolls
1992Smith RichardsonN/A Cedar Knob
1991Hubbard HeightsN/APequabuck
1990Fairchild WheelerN/AWhitney Farms
1989BlackledgeN/ALaurelview
1988TimberlinN/A Silver City
1987Sterling FarmsN/A Millbrook
1986Hubbard HeightsN/A Tallwood
1985Sterling FarmsN/ARedding CC
1984Sterling FarmsN/A Bel Compo
1983Sterling FarmsDiane Mori Portland
1982Smith RichardsonPam ZanettoKeney Park
1981LongshoreSue WiseRichter Park
1980Longshore Pam ZanettoPequabuck
1979Tunxis Ann BridgmanSimsbury Farms
1978Sterling FarmsAngela AulentiSterling Farms
1977ShennecossettDorothy ClearyTimberlin
1976LongshoreAngela AulentiLongshore
1975ShennecossettAnn BridgmanPine Hill
1974Goodwin ParkM. RowanGoodwin Park
1973LongshoreToby SchumanHubbard Heights
1972Goodwin ParkJulie FournierMinnechaug
1971BruceN. LefebvreBruce
1970MillbrookBetty BoykoBlackledge
1969LongshoreB. YoungPine Valley
1968Goodwin ParkB. BuckMillbrook
1967Silver CityB. BuckEast Hartford
1966LongshoreB. BuckKeney Park
1965Hubbard HeightsB. BuckHubbard Heights
1964LongshoreB. BuckLongshore
1963Hubbard HeightsB. BuckFairchild Wheeler
1962Hubbard HeightsB. BuckKeney/Goodwin
1961Hubbard HeightsB. BuckNew Haven
1960Hubbard HeightsB. BuckStanley
1959Hubbard HeightsB. BuckEast Mountain
1958GoodwinL. NystromGreen Hill
1957GoodwinB. LedgerGoodwin
PRO LADY CHAMPION back to top
YearChampionLow NetHost Club
2019StanleyTradition at WallingfordIndian Hill
2018TallwoodBlackledgeCedar Knob
2017TimberlinWallingford CCRichter Park
2016Richter ParkTallwoodFairchild Wheeler
2015Fox HopyardWallingford CCWallingford CC
2014TimberlinRichter ParkTashua Knolls
2013TimberlinTimberlin #2Timberlin
2012StanleyStanley #2Stanley
2011Fox HopyardBlackledgeBlackledge
2010TimberlinRolling MeadowsRichter Park
2009StanleyTallwoodSterling Farms
2008StanleyStanleyShennecossett
2007Sterling Farms LongshoreRichter Park
2006Smith RichardsonTallwoodSmith Richardson
2005Fairchild WheelerStanleySimsbury Farms
2004Fairchild WheelerGrassy HillStanley
2003StanleyTashua KnollsRockledge
2002Richter ParkGrassy HillHunter
2001Fairchild WheelerStanleySterling Farms
2000Sterling FarmsHunterCedar Knob
1999Laurel ViewGrassy Hill #2Laurel View
1998TallwoodEast HartfordHunter
1997Sterling FarmsN/AStanley
1996Richter ParkN/A Hubbard Heights
1995Richter ParkN/AHunter
1994Tashua KnollsN/ATimberlin
1993Smith RichardsonN/ATashua Knolls
1992Smith RichardsonN/A Cedar Knob
1991Hubbard HeightsN/APequabuck
1990Fairchild WheelerN/AWhitney Farms
1989BlackledgeN/ALaurelview
1988TimberlinN/A Silver City
1987Sterling FarmsN/A Millbrook
1986Hubbard HeightsN/A Tallwood
1985Sterling FarmsN/ARedding CC
1984Sterling FarmsN/A Bel Compo
1983Sterling FarmsDiane Mori Portland
1982Smith RichardsonPam ZanettoKeney Park
1981LongshoreSue WiseRichter Park
1980Longshore Pam ZanettoPequabuck
1979Tunxis Ann BridgmanSimsbury Farms
1978Sterling FarmsAngela AulentiSterling Farms
1977ShennecossettDorothy ClearyTimberlin
1976LongshoreAngela AulentiLongshore
1975ShennecossettAnn BridgmanPine Hill
1974Goodwin ParkM. RowanGoodwin Park
1973LongshoreToby SchumanHubbard Heights
1972Goodwin ParkJulie FournierMinnechaug
SPRING CUP/ROUND ROBIN CHAMPION
(Round Robin changed to Spring Cup after 2006)
back to top
YearChampion
2019HunterLeslie Pitiger and Mariel Albee
2018Oronoque CCDebbie Johnson and Shirleen Dubuque
2017Simsbury FarmsPaula Cloud and Lynn Roth
2016RockledgeMary Ellen Nichols and Jude Kravitz
2015BlackledgeJudy Staknis and Sophia Rodin
2014Rolling MeadowsKitty Walker and Dianne Trueb
2013Rolling MeadowsDominique Fox and Stephanie Marks
2012Simsbury FarmsCharlotte Ackerman and Liz Wilson
2011Grassy HillElaine Corris and Marianne Roggemann
2010StanleyCarole Oat and Lisa Lavoie
2009H. Smith RichardsonRobin McPhillips and Judy Meshken
2008Sterling FarmsDebbie Johnson and Linda Schaeffer
2007Sterling FarmsMyra Macmillan and Carol Frattaroli
2005Timberlin
2004Grassy Hill
2003Tallwood
2002Grassy Hill
2001Topstone
2000Grassy Hill
1999Lyman Orchards
1998Grassy Hill
1997Timberlin
1996Grassy Hill
1995Oak Hills
1994Oak Hills
1993Tashua Knolls
1992Lyman Orchards
1991Tashua Knolls
1990 Tashua Knolls
1989Sterling Farms
1988Lyman Orchards
1987Rockledge
1986Richter Park
1985Tunxis
1984Smith Richardson
1983Bel Compo
1982Smith Richardson
1981Pequabuck
1980Tunxis
1979Stanley
1978Skungamaug
1977Timberlin
1976Elmridge
1975Timberlin
1974Timberlin
1973Pine Hill
1972Millbrook
1971Millbrook
1970Hubbard Heights
1969Longshore
1968Pine Valley
1967Silver City
1966Millbrook
1965Pine Hill
1964Keney Park
1963--
1962Goodwin Park
1961Stanley
1960Hubbard Heights
1959Hubbard Heights
1958Goodwin
PRESIDENTS CUP back to top
Year Champion
2019HunterBette Slowther and Valerie Miller
2018StanleyCarole Oat and Lisa Lavoie
2017HunterAlice Schilling and Jackie Abelli
2016HunterAlice Schilling and Jackie Abelli
2015TraditionsKatie Hosfelt and Diane Iglesias
2014RockledgeAnn Malone and Marilyn Pearson
2014RockledgeAnn Malone and Marilyn Pearson
2013StanleyNancy Kelley and Carole Oat
2012BlackledgeMary Mesek and Arleen Peronto
2011Rolling MeadowsKathy Owens and Arleen Peronto
2010Grassy HillElaine Corris and Marianne Roggemann
MACMILLAN/SNEWGA CUP CHAMPION back to top
YearChampionHost SiteScore
2015NortheastElmridge GCNE (36) SW (24)
2014NortheastElmridge GCNE (32.5) SW (24.5)
2013NortheastElmridge GCNE (38) SW (25)
2012NortheastElmridge GCNE (33) SW (24)
2011NortheastElmridge GCNE (41) SW (19)
2010NortheastElmridge GCNE (37) SW (20)
2009SouthwestElmridge GCSW (28 1/2) NE (25 1/2)
2008SouthwestElmridge GCSW (22 1/2) NE (19 1/2)
2007SouthwestElmridge GCSW (18 1/2) NE (17 1/2)
2006NortheastElmridge GCNE (20) SW (16)
2005SouthwestElmridge GCSW (18 1/2) NE (17 1/2)
2004SouthwestElmridge GCSW (21) NE (15)
2003SouthwestElmridge GCSW (21 1/2) NE (14 1/2)
2002SouthwestRiver Ridge GCSW (18) NE (18)
2002SouthwestRiver Ridge GCSW (18) NE (18)
2001SouthwestRiver Ridge GCSW (18 1/2) NE (17 1/2)
2000NortheastNorwich GCNE (21 1/2) SW (14 1/2)
1999SouthwestBoulders GCSW ( n/a ) NE ( n/a )